27 Ocak 2016 Çarşamba

ÇOCUKLARIMIZA ISSIZ BİR DÜNYA BIRAKMAYALIM.

Onlar, binlerce yıldır bizimle birlikte yaşıyorlar, Bize Atalarımızdan, İnsanlığın geçmişinden gelen bir miras...
Bu mirası çocuklarımıza, gelecek kuşaklara bırakmak insanlık borcumuzdur.


Orta Okul birinci sınıfına giden Duygu, bu konudaki duygularını ve endişelerini bizimle paylaşmış. 

"Hemen hemen çocukluğunda herkesin birer hayvanı olmuştur. Evde beslemesek bile hiç olmassa dışarıda beslediğimiz o köpekler, kediler ve o melodileriyle bizi dinlendiren kuşlar ne kadar da tatlılar değiller mi sizce. 


Sevgimize, her zaman sevgi ile karşılık veren ve bizi her ne pahasına olursa olsun bize arkadaşlık eden hayvanlar aslına bakarsak bizler için birer dosttur. Doğanın dengesi açısından hayvanların varlıklarının hayati öneme sahip olmasının dışında varlıkları ile de doğayı renklendirir, şenlendirirler. Dünyaya yararından çok zararı dokunan insanoğlu, doğasının dışında davranmayan, her zaman doğanın dengesindeki yerini bilip, bu dengeyi adeta koruyan hayvanlara da zarar veriyor. 


Bu zararlar kimilerinin neslini tüketmekten, dünyanın kaynaklarını sadece insanoğlu için kullanmaya kadar gidebiliyor. Bazı hayvanların yaşam alanlarını yok ederken, bizimle aynı çevreyi paylaşan hayvanlara da eziyet etmek maalesef sıklıkla karşılaştığımız biz insanoğlunun davranışıdır. 

Unutmayalım hayvanlar bize emir vermezler her zaman bizimle ilgilenmeye hazırdırlar. Sizin ruh halinize göre hareket eder ve karşılık beklemezler.

AYRICA İNSANLAR EMPATİ KURMA ÖZELLİKLERİNİ YİTİRDİKLERİ İÇİN ONLARA ZARAR VERİRLER !!!  "

 Duygu, "çocuk aklı" diye çoğu insanın ciddiye almayacağı bir durumu fark etmiş. Özellikle büyüyünce hissetme yeteneğini kaybeden insanların empati yoksunluğunun hayvanlara nasıl zarar verdiğini ifade etmiş. 
Arılar yok olursa, insanlık dört yıl içinde yok olur. Einstein

Her canlının var olma nedeni var, insan doğanın bir parçası olarak, diğer türleri yok etmeye kalktığında, kendi sonunu da hazırlar.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder