20 Mayıs 2014 Salı

"EĞER SOKAK KÖPEKLERİ SİZDEN KAÇMIYORSA, ORADA İYİ İNSANLAR VARDIR."

YAŞADIĞIMIZ MAHALLEDE, SOKAKTA, APARTMANDA İYİ İNSANLARLA, MERHAMETLİ KOMŞULARLA BİRLİKTE YAŞAMAK; EN BÜYÜK HAZİNEDİR.
 
AYAZLI Mahallesine bir gün acımasız bir insan evladı tarafından bir dişi köpek üç dişi yavrusu ile birlikte sokağa atılır. Sokakta şaşkın ama bir o kadar da insana yakın duruşuyla bir vatandaşın dikkatini çeker. Gök mavisi gözleriyle yardım istemektedir; Vatandaş, o bakışlara dayanamaz ve yemek vermeye başlar. Üç gün sonra KOMŞULARI belediyeyi ararlar : " Sokağımızda bu köpekleri istemiyoruz." derler. Vatandaşa da söylenirler.   
 
vatandaşı rahatsız eden çok tehlikeli köpek (!)
Belediye'den bir araç gelir ve vatandaşın evinin önüne kafes bırakır, "şikayet olduğunu köpekleri barınağa götüreceklerini" söylerler.

Bunu haber alan Akçakoca'lı hayvan hakları savunucuları Belediye Zabıta Müdürü'ne başvurdular. Ve Zabıta Müdürü'nün 5199 sayılı yasadan ve uygulama yönetmeliğinden haberi olduğunu, Zabıta olarak böyle bir uygulamaları olmadığını öğrendiler. Kafesi Temizlik İşleri Müdürü yollamıştır. Temizlik İşleri Müdürünü, konu ile ilgili olarak bilgilendirerek, sokaklarda besleme yapan gönüllülere müdahale edilmesinin yanlış olduğunu hatırlattılar.
KİM BU ŞİKAYET EDEN MERHAMETSİZ KOMŞULAR?
Sokağınıza sığınmış bu köpekler sizi veya çocuklarınızı kovaladılar mı? Ürkütücü şekilde havladılar mı? HAYIR !
Ama ne yapmışlar; yavru köpekler 21. yüzyılda kapıda bıraktıkları ayakkabılarını çalmışlar. "Mal canın yongası" derler ve bu anlaşılabilir bir şey... Ama biraz içlerinde merhamet, yaşam ve doğa sevgisi olsaydı ( ki bunlar kendi çocuklarını bile gelecekte bana baksın, diye severler) ayakkabılarını yüksekçe bir yere kaldırıp, koruma altına alabilirlerdi.
BU DÜNYA SADECE İNSANLAR İÇİN OLSAYDI YARADAN YARATMAZDI,NUH GEMİSİNE ALMAZDI...
Giderek, sevgisiz ve bencil bir toplum olmaya başlıyoruz ve yoketme duygusu en savunmasız olandan başlıyor... Sahipsiz, dilsiz hayvanlardan...Savunmasız oldukları için önce onları yok etmek kolay geliyor, Sonra sıra evsizlere, yoksullara ve sokak çocuklarına mı gelecek? Çünkü MERHAMET DUYGUSU birkez kaybolmaya başlarsa YOK ETMENİN sonu gelmez.
Hayvanseverler Yazı işlerine aşağıdaki dilekçeyi bıraktılar.
 
 
20/05/2014
Akçakoca Belediye Başkanlığı’na,
Konu : Beslenme ve Su  odakları oluşturmayan belediyelerin, besleme yapan gönüllülere müdahalesi hakkında
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu tüm belediyelerin dışarıda  yaşayan tüm  sahipsiz kedi ve köpekler için belediyelerce “Beslenme Odakları” kurulmasını hükme bağlamıştır.(Bkz.Ek kanun bilgisi)
Belediyeniz şimdiye kadar yasanın bu hükmünü yerine getirmemiş ve beslenme odakları  kurmamıştır.
Bu koşullarda  “görevini yapmayan belediyeden” yardım alamayan vatandaşlar, maddi manevi imkanlarını zorlayarak, sokaklarda yaşayan ve açlık ve susuzlukla karşı karşıya  kalan bu hayvanları beslemek durumunda kalmışlardır.
Buna karşılık,  zabıtalarınız  belediyenin yapması  gereken işi yapan duyarlı ve sorumluluk sahibi gönüllüleri engellemek için “şikayet var” gerekçesiyle besledikleri hayvanları kafesle toplama yoluna başvurmaktadırlar.  Sahipsiz hayvanlar için beslenme odakları kurmak,  aç hayvanların bir parça ekmek uğruna insanların kapılarına gelmelerini de önleyeceği için, vatandaşa da önemli bir hizmet olacaktır. Karni doymuş olan hayvanlar insanlara yaklaşmaz ve kendi alanlarında sükunetle yaşarlar. Hayvanların hareket halinde olmalarının en büyük sebeplerinden birisi “yemek” aramaktır.
Bu bağlamda:
l. Hem akla, hem vicdana hem de özellikle sahipsiz hayvanların  belediyeler ve  gönüllüler  tarafından bakılmasını hükme bağlamış olan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa aykırı olan zabıtanın besleme yapan gönüllülere müdahalesi devam ederse, Valilik ve  “İl Hayvanları Koruma Kuruluna” hakkınızda soruşturma açılması için müracaatta bulunacağımızın bilinmesini istiyoruz.
2. Belediyenizin acilen sahipsiz hayvanlar için “beslenme odakları” oluşturmasını talep ediyoruz.
3. Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yaptırılan "SU KAPLARINDAN" belediyenizin temin edip sokaklara konmasını ve bu kapların korunmasını talep ediyoruz.
4. Beslenme ve Su odaklarının belediyenizce kuruluncaya kadar, sahipsiz hayvanlara besleme yapan gönüllülere yasa gereği olarak  “mama ve ulaşım” desteğinde bulunmanızı talep ediyoruz.
Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği kanuni süresi içinde tarafımıza cevap ve bilgi verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ediyoruz.

 
 
 
 
Ek 1
Müracaatımıza ilişkin yasal dayanak:
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ayni kanunun Uygulama Yönetmeliği,
MADDE 21 – (1) Toplanılan sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar aşağıdaki esaslara göre bakılır:
d) Geçici bakımevlerinde on gün süre ile gerekli duyurular yapıldığı halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, aşıları ve tıbbi müdahaleler ile kısırlaştırmaları yapıldıktan ve operasyon yaraları kapandıktan en az yedi gün sonra kayıt altına alınıp, müdahale görmüş olduklarını gösteren işaretleri üzerlerinde olacak şekilde veteriner hekimin onayıyla alındıkları ortama geri bırakılır.  Bu ortamlarda belediyeler, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde besleme odakları kurar ve hayvanların beslenmesine yardımcı olur. Hayvanlar, hiçbir suretle ilgili belediye sınırları dışındaki  bir ortama, ormanlık alana veya diğer yaban hayati yaşam alanlarına bırakılmaz.
 
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder