5 Nisan 2015 Pazar

BELEDİYELER GÖNÜLLÜLERLE İŞBİRLİĞİ YAPMADIĞINDA GÜVEN TESİS EDİLMESİ DE ZOR OLUYOR!


AKÇAKOCA GEÇİCİ BARINAĞINDA 3 AYDIR DÜZENLİ OLARAK KISIRLAŞTIRMA YAPILMASI SEVİNDİRİCİDİR AMA;

KISIRLAŞTIRILAN KÖPEKLERİN YASA GEREĞİ, KISIRLAŞTIRILDIKTAN 10 GÜN SONRA ALINDIĞI ORTAMA GERİ BIRAKILMASINDA SORUNLAR YAŞANMAKTADIR. BU SORUNLAR GÖNÜLLÜLERLE İŞBİRLİĞİ YAPILARAK AŞILABİLİR.

BARINAKTA KISIRLAŞTIRILMAYI BEKLEYEN KÖPEKLER VARKEN, YENİ KÖPEK TOPLANMASI BARINAĞIN YÜKÜNÜ ÇOĞALTMAKTAN BAŞKA İŞE YARAMAZ.  TABİİ NİYETİNİZ KISIRLAŞTIRIP, ALDIĞINIZ YERE BIRAKMAK İSE... AMA GÖNÜLLER DEFALARCA, HAYVAN TOPLANIRKEN VE BIRAKILIRKEN GÖZETMEN VE YARDIMCI OLMAK İSTEDİKLERİNİ SÖYLEMELERİNE RAĞMEN, GÖNÜLLÜLERE HABER VERMEDEN, İNADINA YAPAR GİBİ HAYVAN TOPLANDIĞINDA, GÜVENİMİZ SARSILIYOR HALİYLE.

ÇÜNKÜ;  BARINAKTAN HAYVANLAR HERZAMAN SAĞ ÇIKAMIYOR MAALESEF.

BARINAK TORBASI İLE ATILAN, ÇÖPLÜKTE ÖLÜSÜNÜ GÖRDÜĞÜMÜZ BU KÖPEĞİN ÖLÜM NEDENİ KAYITLARDA OLMALIYDI. BİZ GÖREMEDİK. BU TÜR VAKÂLARDA GÖNÜLLÜLERE BİLGİ VERİLMEDİĞİNDE SPEKÜLASYONLARIN OLMASI DA NORMALDİR.


 BU BAŞAR CADDEMİZİN SAKİNİ...ADI: DOST... BARINAKTA KISIRLATIRILMADAN BEKLETİLMESİNİN, HAPSEDİLMESİNİN BİR ANLAMI VAR MI?  ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ ONU YAVRUYKEN ALIP BÜYÜTTÜLER, SONRA DA SOKAĞIMIZA BIRAKTILAR.
ÇOK SEVECEN VE BARIŞÇIL BİR KÖPEK. YALNIZ SEVGİ İLE BÜYÜTÜLDÜĞÜ İÇİN ŞIMARINCA İNSANIN ÜSTÜNE ATLIYOR, KUCAKLAMAK İÇİN.

BU DA DOST'UN KIZ ARKADAŞI. DÜZCE'DE KISIRLAŞTIRILDI AMA KÜPESİ YOK MAALESEF. YANLIŞLIKLA ALINIP TEKRAR AMELİYAT EDİLMESİNDEN ENDİŞE EDİYORUM.  BU VE BENZERİ NEDENLERLE KÖPEKLER TOPLANIRKEN GÖNÜLLÜLERE MUTLAKA HABER VERİLMESİ LAZIM.


BUNLAR DA KISIRLAŞTIRILDIKTAN SONRA AKEVLER TARAFINA BIRAKILAN KÖPEKLER. TESADÜFEN ÖĞRENDİK. AÇLIKTAN BİR DERİ KEMİK KALMIŞLARDI. ÜSTELİK O BÖLGEDE ONLARA BAKAN İNSANLAR OLMASINA RAĞMEN. 
BULDUKTAN SONRA ORADAKİ AİLEYE KURU MAMA BIRAKMAYA BAŞLADIK.

BİRAZCIK VİCDANINIZ VARSA, ONLARI İNSANLARDAN UZAK MEKANLARDA ÖLÜME TERK ETMEZSİNİZ.
BİRAZ ALLAH SEVGİNİZ VARSA, ONUN YARATTIKLARINA ZULÜM ETMEZSİNİZ.

AKÇAKOCA'DA GÖNÜLLÜER ÇALIŞIYOR, OKULLARA GİDİYOR, HAYVAN SEVGİSİNİ ÖĞRETİYOR. KORKTUKLARINDA NASIL DAVRANMALARI GEREKTİĞİNİ ANLATIYOR.
GÖNÜLLÜLERİN İĞNE İLE KAZDIKLARI  KUYUYA ŞÜPHE VE GÜVENSİZLİK TOHUMLARINI BIRAKMAYIN. LÜTFEN... ALLAH RIZASI İÇİN.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder