12 Haziran 2016 Pazar

GİDECEK YERLERİ KALMADI SİZLERİN VİCDANINDAN BAŞKA...

Sokak Hayvanları; Özellikle kedi ve köpekler kış aylarında soğuk ve açlıkla mücadele ediyorlar. Yaz gelince de insanlar evlerinin dışında daha çok zaman geçirdikleri için, sokak hayvanlarıyla daha sık karşılaşıyorlar.

 Akçakoca'da Hayalimkent site yönetimi 5 yıl önce site içine kedi evleri koyarak örnek bir çalışma başlatmıştı. Bu çalışmanın devamını özellikle yazlıkçıların yaşadığı sitelerde görmeyi çok isteriz.

SİTE YÖNETİMLERİNİN YAKLAŞIMI ÇOK ÖNEMLİ
 
Seven, besleyen vicdanlı insanlar var ama sevmeyenler de var. Onlar sevmemekle kalmayıp, Ya O zavallı hayvanlara su veren, besleyen insanları taciz ediyorlar ya da hayvanlara zarar veriyorlar.

5199 sayılı hayvanları koruma yasası, sokak hayvanlarını besleyen gönüllüleri yasal olarak koruyor ama, bu yasal koruma beslenen hayvanları yalnız kaldıklarında güvende tutmuyor.

O YÜZDEN HAYVANLARI SEVSİN, YA DA SEVMESİN VİCDANLI İNSANLARIN KORUMASINA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR.

Apartman ve Site Yönetimleri Vicdanlı kararlar alarak;

1- Bölgelerindeki sokak hayvanlarını koruma altına alabilirler.
2- Hayvanların yaşam alanları daraldığı için apartmanın bir köşesine görüntüyü bozmayacak, estetik görünümlü kulübeler yaptırarak, dağınık yaşamalarının, beslerken oluşacak kirliliğin önüne geçebilirler.

Akçakoca Belediyesi Parklara bu tarz kulübeler koydurabilir. 
 3- Kediler kısırlaştırılarak, aşılanarak üremeleri kontrol altına alınabilir.

 4- HAŞERELERİN DÜŞMANI KEDİLER; BİR KEDİ YILDA YAKLAŞIK 30 BİN KADAR HAŞERE TÜKETİYOR ! Onlar olmasa, bahçeleriniz, evleriniz fareden, haşereden geçilmez. İlaçlama yöntemleri doğaya zarar veriyor, sularımızı kirletiyor, oysa kediler doğal çözüm.

5- Özellikle kediler sitelere, apartmanlara çok kolay sızabilirler, kediden rahatsız olanlar - tercihimiz olmasa da- onlara zarar vermek yerine uzaklaştırıcı aparatlar kullanabilirler.

Tabii ki bu aparatları kullanırken; sokakta kaldığınızı ve gidecek yerinizin olmadığını, etrafınızın kuşatıldığını düşünerek, empati yapmanızı öneririz. 

Biz insan olarak emanet aldığımız dünyayı işgal ettik ve hayvanlara yaşam alanı bırakmadık. Yaptığınız herşey, size karşılık olarak mutlaka geri dönecektir. 

KÖPEKLERE GELİNCE;

Sokağınızda eğer bir veya bir kaç köpek yaşıyorsa, onu oradan uzaklaştırdığınızda yenisi mutlaka gelecektir. Deneyimlerimiz bu tespiti doğrulamıştır. Apartmanımızda baktığımız köpek sayesinde, apartmanımıza başka köpek yaklaşamamaktadır. Köpeğimiz, hem yaşadığı alanı korumakta, hem de yabancılar geldiğinde havlayarak bizi uyarmaktadır.
Özellikler yaz aylarında HIRSIZLIK olayları yaşanan sitelerde köpek beslemeniz, en garantili önlemdir.


İyi ve vicdanlı biri olarak yaşamımızı devam ettirmek istiyorsak; diğer canlılara zarar vermeden, bir arada nasıl yaşayabileceğimizin formüllerini bulmak bize düşüyor. 

HAYVANLARI BESLEYEN BİZLER, ZOR ŞARTLARDA HAYVANLARI BESLEMEYE ÇALIŞIRKEN, VİCDANI OLMAYAN İNSANLARIN TACİZLERİYLE KARŞILAŞTIĞIMIZ İÇİN BAZEN ÇOK GERGİN OLABİLİYORUZ. TUHAF KARŞILANABİLİYORUZ.

Birbirimize karşı daha anlayışlı olmaya çalışalım.
Etrafı kirletmemeye özen göstererek besleme yapan arkadaşlarımıza yardımcı olalım, mama kaplarını atmayalım.BİRLİKTE YAŞAMA KONUSUNDA KENDİLERİNİ EĞİTEMEYENLER İÇİN ALTERNATİFLER :

1- FİYATI : 26,90 TL. http://www.indirdik.com/Ultrasonik-Kopek-ve-Kedi-Uzaklastirici
Ultrasonik Kedi ve Köpek Uzaklaştırıcı, ultrasonik ses dalgaları yayarak etrafınızdaki kedi ve köpeklerin uzaklaşmasını sağlar.
İnsan ya da hayvanlara herhangi bir zararı yoktur. İnsanların duyamayacağı, sadece kedi ve köpeklerin duyduğu ses eşiğinde 150 desibel ses üretir.
Köpeklerin kulaklarını tırmalayan yüksek frekanslı bu sesler köpekleri hızla kaçıracaktır.
Ultrasonik Kedi ve Köpek Uzaklaştırıcıyı köpeklerinizin eğitiminde de kullanabilirsiniz. Onlara komutlar vererek eğitimlerinde faydalanabilirsiniz.
Ürün Özellikleri:
  • Sadece hayvanların algıladığı ultrasonik ses dalgaları yayar.
  • İnsanlara yada hayvanlara kesinlikle zarar vermez.
  • Ultrasonik dalgalar sayesinde kedi ve köpeklerin sizden uzak durmasını sağlar.
Paket İçeriği:
  • 1 adet Ultrasonik Kedi ve Köpek Uzaklaştırıcı
İNSANCA OLMAYAN UZAKLAŞTIRICILAR


BU KONU İLE İLGİLİ OLARAK HAYVANSEVERLERİN VE VİCDANLI İNSANLARIN TEPKİLERİ :
"Hocam Sizde Mama Kabı Filan Var mı..?'' Deseniz Yoktur..
Ama Sevgisiz Bir Ülkenin Ezik Cahillerinin Keyfi İçin ZEHİR Ararsanız Her Yerde Rahatça Bulabiliyorsunuz..
Akıl Tutulması Bile Değil Bu İnanın,Pür Telaş Ahir Zaman Maratonu Sanki..
Ne Demek Arkadaş Kedi,Köpek Kaçırmak İçin SOLUNUM YOLLARI TIKAYICI SPREY..?
Düşünsenize (%50,5'a Söylüyorum) Adamlar Kedi,Köpekler Parklarda,Bahçelerde Gezemesin,Yanınıza Yaklaşamasın,Evinizin Önünde Falan Dolaşmasın Diye SOLUNUM TIKAYICI Sprey Yapmışlar..
Sıkıyorsun Garibanın Üstüne Artık Başına Ne Gelirse..
Bir de Utanmadan Üstüne Yazmışlar ''İNSANLAR SOLUMAMALI''

Tabi İnsanlar Solumasın,Dünya Bir Tek İnsanların Zaten..
Kaldı ki Şu Aleti Kullanan Bir Yaratık Bunu Solusa Kaç Yazar Arkadaşım,Siz Ona İnsan mı Diyorsunuz..?
Gerçi Sizin İNSAN Dediğiniz O Yaratığa Biz İBLİS Diyoruz..
Dilediği Gibi Soluyabilir Yani.."


BİZ BU DÜNYAYA DENEYİMLEMEK VE TEKAMÜL ETMEK İÇİN GELDİK. HANGİ YOLU DENEYECEĞİNİZ, İYİ Mİ, KÖTÜ MÜ OLACAĞINIZ SİZE KALMIŞ. 
ÇÜNKÜ BİZ DÜNYANIN YALNIZ İNSANLAR İÇİN YARATILMADIĞINI DÜŞÜNENLER, İKİ LOKMASINI BAŞKA CANLILARLA PAYLAŞMAYI GÖREV BİLENLER, BENCİL İNSANLARA DERT ANLATMAKTAN, İKNA ETMEYE ÇALIŞMAKTAN ÇOK YORULDUK
GÜZEL VE SEVGİ DOLU İNSANLARLA KARŞILAŞMAK DİLEĞİYLE...
Kedilerin bilinmeyen sırları

  • İHA
  • Giriş Tarihi: 13.9.2011 10:13 Güncelleme Tarihi: 13.9.2011 10:13

Nankörlüğü ile nam salmış olsa da, haşerelerin düşmanı kediler aynı zamanda muzip hayvanlar arasında yer alıyor. 


Nankör olmalarının yanında oldukça sevimli olan kediler, ilgi çekebilmek için ellerinden geleni yapıyor. ( İNSANLARLA KIYASLAMAYA KALKSAK, NANKÖRLÜKTE BİRİNCİLİĞİ KAPTIRMAYIZ KEDİLERE)


17. yüzyılda kedileri cadılıkla ilgili gören Avrupalılar kedileri kıyıma yönelince Avrupa 18. yüzyılın başında vebaya yenik düşer, hatasını anlayan Avrupa'yı vebadan kurtaran yine kediler olmuştur.


Oldukça hızlı üreyen kediler yılda 2-3 arasında gebelik dönemi geçirir ve her doğumda 1-8 arası yavru doğurur. Üretken hayatı sırasında bir dişi kedi 100'ün üzerinde yavruya sahip olabilir. 1952 yılında ABD'nin Texas eyaletinde yaşayan Tabby adlı kedinin 18 yıllık ömründe 420 yavru doğurduğu belirlenerek bu alanda rekor kırdığı kayıtlara geçmiştir. Bir çift kedinin normal şartlarda 7 yılda 240 bin bireye sahip bir aileye sahip bir kedi nüfusu oluşturabilir.
( BU YÜZDEN KISIRLAŞTIRILMALARI ÖNEMLİDİR.)

Kediler tüm memeliler arasında en uykucu hayvanlardır. Her gün ortalama 16 saati uyuyarak geçirirler. Bu açıdan bakıldığında, yedi yaşındaki bir kedi hayatının sadece iki senesini uyanık geçirmektedir.

Kediler kafalarının sığabildiği her yerden geçebilirler. Öte yandan bir kedi hayatının neredeyse yüzde 30'unu kendisini tımar ederek geçirir. Kedilerin kendilerini tımar ederlerken harcadıkları tükürük salgısındaki sıvı miktarı, boşaltım sistemleri aracılığı ile çıkardıkları sıvı miktarından fazladır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder