2 Eylül 2016 Cuma

BELEDİYE BAŞKANI " GÜZEL BİR BARINAK YAPACAĞIZ"Akçakoca Hayvan Barınağı Destek Gurubu gönüllülerinden bir gurup, 2 Eylül Cuma günü Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici ile görüştü.

Sabah saatlerinde gerçekleşen görüşmeye Başkan yardımcısı Suat Madenci'de katıldı. Gönüllüleri temsilen söz alan Gizem Çancı, Akçakoca Geçici Hayvan Barınağı'nda bakılan köpeklerin durumunu ve acil yapılması gerekenleri Sayın  Yemenici'ye anlattı. 
Başkan Yemenici "yeni bir barınak inşası için çalışmalara başladıklarını, en kısa zamanda tamamlamak için girişimlerde bulunacaklarını" söyledi.

Bunun üzerine; Gönüllüler yeni barınak yapılana kadar, köpekler barınakta kaldığı sürece acil olarak yapılması gerekenleri dile getirdiler.

Barınak Destek Gönüllüleri Sayın Yemenici'den;
-Barınakta yaşama şansı hiç olmayan yavruların anneleri olmadan ( anneleri varsa) barınağa alınmaması, anneleri ile birlikte barınağa getirilmesini,

-Dışarıdan getirilen yavruları ve annelerini yavru ünitesinde kalan hasta yavruların yanına koymak yerine  ayrı bölümde bakılmaları gerektiğini, (Bunun için yeni barınakta da kullanılabilecek çitle ayrılan bölümler yapılarak, her anne ve yavru için kulübe konulabilir) 


- Kısırlaştırmanın daha fazla yapılabilmesi için veterinerin yükünün azaltılmasını ( Veteriner mezbaada daha fazla çalışıyor) 


- Barınakta çok fazla köpeğin kaybolduğunu, kaybolan köpekler sorulduğunda " Barınağın etrafı çevrili olmadığı için köpeklerin kaçtığının söylendiğini" bu durumun önlenmesi için güvenli bir şekilde barınağın etrafının çevrilmesinin önemli olduğunu,- Kışın yeni barınağa taşınılması söz konusu olamayacağından kış için kulubelerin sayısının arttırılması ve yenilenmesi gerektiğini,
- Gönüllülerle işbirliği yapılmasının önemli olduğunu,

- Barınağa gitmek isteyen, mama ve süt getirmek isteyen gönüllülere başlangıç için, haftada bir kez bile olsa araç tahsis edilmesini,

 - Kediler için de parklarda kedi evi yapılmasının, birçok sitede istenmediği için mağdur edilen kediler için ihtiyaç olduğunu,
Talep ettiler.
Gönüllüleri dikkatle dinleyen Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, "bu talepleri yerine getirebileceklerini, yeni barınağı da en kısa zamanda yapacaklarını" söyledi.

Daha sonra basına bilgi veren gönüllüler "Başkanın kendilerini dikkatle ve içtenlikle dinlediğini, görüşmeden umutlu olarak ayrıldıklarını, Sayın Yemenici'nin gereğini yapacağına inandıklarını" dile getirdiler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder