10 Ağustos 2017 Perşembe

BAŞKAN'A AÇIK MEKTUPSAYIN CÜNEYT YEMENİCİ
AKÇAKOCA BELEDİYE BAŞKANI
Konu: Sokak Hayvanlarının Durumlarının İyileştirilmesi hk.
1-AKÇAKOCA’DA MODERN BİR REHABİLİTASYON MERKEZİ YAPILMASI ŞARTTIR.
GEREKÇESİ : Akçakoca’mız turistik bir şehir olduğu için yaz aylarında çok köpek bırakılmaktadır. Bunu engelleyemiyoruz. 
DÜZCE İlimizde 2019 yılında en gelişmiş Hayvan Bakım merkezi yapılmasına dair projelerin olması, Akçakoca’ya terk edilen hayvanların sorunlarını çözmez.
Başta köylerden olmak üzere, Köpek ve Kedilerin sahipleri tarafından doğurtulup sokağa terk edilmesine karşı önlemler alınmadıkça, sokakta gördüğümüz her hayvanı Düzce’ye transfer ederek bu sorunu çözemeyiz. Böyle bir uygulama, toplanan köpeklerin takibi ve can güvenliklerinin sağlanması açısından duyarlı insanların, hayvanlarla birlikte mağdur edilmesine yol açacaktır.
-Her sorun çıktığında, yaralanma, hastalık durumlarında belediyemiz merkeze hayvan mı taşıyacaktır?
Ayrıca, Sokakta kızana gelen, terk edilen köpekleri sürekli Düzce’ye transfer etmek gibi bir sorun yaşayacağız. 
Bu soruların çözümü; Belediyemizin kendine ait, Modern bir Rehabilitasyon Merkezi yaptırmasıdır. Merkezde yapılacak işlemler üç aşamalı olmalıdır:
  
a-)Sahipli Köpeklerin kayıt altına alınması ( Köyler için de Kaymakamlıkla ve gerekli mercilerle işbirliği yapılması,
     b-)Yapılacak düzenli kısırlaştırmalarla terk edilen köpeklerin üremesinin önüne geçilmesi, ( Varolan ilkel barınağımızda, haftada ortalama 3 -4 köpek bile kısırlaştırılmadığı için içeride doğum yapan köpeklerimiz var)
    c-)Yaralanan, kaza geçiren sokak hayvanları için ilk müdahalenin yapılması,

Akçakoca gibi Karadeniz’in turizm merkezi olmaya çalışan bir ilçemizde hayvan hakkı ihlalleri, mağduriyetleri yaşanmaması için atılacak en doğru adım bize göre; Belediyemizin bize verdiği Modern bir Barınak/ RM yapma sözünü tutmasıdır.BUGÜN YAPILMASI GEREKENLER;
Var olan barınağımız şehrimize hiç yakışmıyor. 
Yazın Çok sıcak, kışın soğuk. Sağlam olarak alınan hayvanlar bile bir süre sonra uyuz vb. hastalıklara yakalanıyorlar. Düzenli ilaçlama ve bakım yapılmıyor.
Kısırlaştırmalar haftada en az 10 tane  olmalı.
Veterinerimiz yarı zamanlı bile çalışamıyor. Mezbahada daha çok zaman geçiriyor. Barınağa alınan köpeklerden hamile kalıp doğuran köpekler var. Kısırlaştırılmadan orada tutuluyorlar.
Yazın yemek toplanıyor ama, sıcakta çabuk bozuluyorlar. Kuru mama takviyesinin ve yavrular için süt takviyesinin yapılması lazım. Yemekli düğünlerdeki yemeklerin çoğu çöpe gidiyor. İşletme sahipleriyle konuşulup         ( özellikle Cumartesi ve Pazar) yemeklerin toplanması lazım.
Barınağa alınan araçlar kısa sürede arızalandılar. Kızana gelen köpeği tam yakalıyoruz ama Belediyenizden araç bulamıyoruz.
Barınaktan çok hayvan kayboluyor. Sahiplendirme defteri kayıtları  gönüllüler için önemlidir. ( Sahiplendirme kayıtları biz gönüllüler için çok önemlidir. Özellikle fındık zamanı alınan hayvanlar, fındık bitince köylerde aç ve bazen bağlı olarak ölüme terk ediliyor. Onların her biri sizin için önemli olmayabilir ama bizim EVLATLARIMIZ ve biz akibetlerinin iyi olduğunu bilmek istiyoruz.
Yasal olarak ; Valilikten aldığımız YEREL HAYVAN KORUMA GÖNÜLLÜSÜ kartlarımız bu hakkı bize veriyor. Aramızda çözebileceğimiz bir konuyu ille şikayetle mi çözelim? )
Bizler, Belediyenizin görev tanımları içinde yer alan Sokak Hayvanlarının Bakımı ve Rehabilite edilmesi için sizlere destek veren gönüllüleriz. İçimizde zengin insanlar yok. Üç kuruş maaşımızla yavrulara süt almaya, sokaktakileri beslemeye çalışıyoruz. Oysa bu sizin göreviniz. Barınağa sağlam gelip, uyuz olmuş, hasta olmuş hayvanların tedavisi için biz uğraşıyoruz. Veterineriniz padoklara girmiyor bile. Oysa haftada bir de olsa gerekli kontrolleri yapması lazım. Ama başka işleri olduğu ve tam zamanlı olarak barınakla ilgilenemediği için bu işlere yetişemiyor. VE BİZ KONTROLLERİMİZLE SİZİN AÇIĞINIZI KAPATIYORUZ. Sizden teşekkür beklemiyoruz ama, gereken saygıyı hak ettimizi düşünüyoruz.

MEVCUT BARINAKTA ACİL YAPILMASI GEREKENLER   
1- ORTA ALANA ÇAKIL DÖKÜLMESİ
2- KAFESLERİN BOYAMA VE KİREÇLENMESİ 
3- PORTATİF SÖKÜLEBİLİR 5 METRE KARELİK KAPALI ALAN ( ALINAN KÖPEKLERİN İLK KONULACAKLARI YER)
4- SEDYE
5- KIS ICIN CUVAL, BATTANIYE, KULUBE TAKVİYESİ, SOĞUĞA KARŞI BRANDA,
6- BELEDİYENIN MEVCUT BARINAĞINDA KAZAYA UĞRAYAN HAYVANLARIN RÖNTGEN ÇEKİMLERİ VE TAHLİLLERİ İÇİN YAKIN İLÇELERDE BİR KİLİNK İLE SÖZLEŞME YAPILMASI,


BARINAKTAN SAHİPLENDİRME YAPMAK ÇOK ÖNEMLİ !
“Barınaktan bir can alana bir kulübe bizden” kampanyası başlattık ama; sahiplendirme konusunda en büyük sıkıntımız barınaktaki en güzel hayvanların bile pislikten, bakımsızlıktan çirkin görünmesi.
Yeni Merkez olana kadar mevcut Barınaktaki hayvanların temizliğine, bakımına ve sağlığına özen gösterilmesi gerekiyor. Ardından sahiplendirmeyi özendirmek için kampanyalar yapmalıyız, afiş, bilbord ve duyurularla, kulübe destekleriyle sahiplendirme teşvik edilmeli.
Her kesimden şikayetlerin önüne geçmenin yolu; şehrimizde yaşayan 200 civarındaki sokak hayvanını sahiplendirmektir. Belediyemiz, bunu teşvik edecek ilanlarla her apartmanın, sitenin barınaktan bir köpek edinmesini sağlayabilecek güçtedir.

Onlar Bize/Size Emanet...

SAYGILARIMIZLA,

Akçakoca Hayvan Dostları


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder